۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان
آزمایشگاه پردازش متن و گفتار

• تعدادی از منابع مهم اطلاعات، سیگنالهای صوت و متن و البته سیگنال های پزشکی می‌باشند. در این آزمایشگاه علاوه بر جمع آوری این اطلاعات به طور متمرکز، به توسعه و پیاده‌سازی تعداد زیادی الگوریتم‌های مناسب در پردازش اطلاعات از انواع ذکر شده می پردازیم.
• طراحی و ساخت سیستم های هوشمند در زمینه پردازش متون، گفتار و سیگنال های پزشکی در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است. توسعه، گسترش و بومی  سازی فناوری پردازش متن، صوت و گفتار و سیگنال های پزشکی در داخل کشور از اهداف ایجاد این آزمایشگاه پژوهشی می باشد.
• تولید ابزارهای پردازش متن و سیگنال و استفاده از آن ها در برنامه های کاربردی با توجه به بحث لزوم استفاده از برنامه های داخلی به دلایل امنیتی می تواند مورد استقبال ارگان ها و موسسات داخل کشور قرار گیرد.


هسته پژوهشی پردازش و تبدیل هوشمند سیگنالهای صوتی/تصویری:
پژوهش و طراحی در این هسته در دو حوزه در حال انجام است:
• تولید ابزار ITATones : جایگزینی حسی شامل روش هایی است که اطلاعات قابل درک برای یک ارگان حسی از طریق ارگان دیگر به مغز ارسال می شود. این روش ها تا کنون برای توانبخشی افراد با ضعف در یک ارگان حسی و مطالعه پردازش میان حسی در مغز به کار رفته اند. طی سال های اخیر دستگاه های جایگزینی حسی بینایی با شنوایی در حیطه آزمایشگاهی به منظور ایجاد نوعی درک شهودی از محیط اطراف در مغز نابینایان، مورد استفاده ی نابینایان قرار گرفته است. ITATones به عنوان ابزاری برای تبدیل اطلاعات مربوط به میزان روشنایی پیکسل های تصویر با توجه به مختصات آنها به تون های صوتی می باشد. عملکرد ITATones بر این اساس است که تصویر ستون به ستون از سمت چپ به راست اسکن شده و متناظر با پیکسل های روشن در هر ستون تون سینوسی با فرکانس متناظر با محل پیکسل و بلندی متناظر با شدت روشنایی پیکسل تولید می شود. امواج صوتی مربوط به پیکسل های یک ستون به صورت انباشته به عنوان صدای ستون در نظر گرفته می شود. در این حین صدای ستون ها به طور متوالی پخش شده و صدای تصویر را تشکیل می دهد.
• بازی (IC (I see : این بازی جهت آموزش گوش نابینایان با صدای متناظر با تصاویر مختلف در یک محیط جذاب و غیر خسته کننده، در حال طراحی است.

 
 
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/02/08
تعداد بازدید:
557
آزمایشگاه های تخصصی-پژوهشی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان ده ونك،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمي، طبقه دوم، دانشكده فني و مهندسي كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188041469+ فاكس : 982188617537+
 engineering[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.