۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان
پذیرش 3000 دانشجو جدیدالورود در دانشگاه الزهرا / برگزاری بیش از 98 درصد کلاس‌ها بصورت مجازی
ارسال شده در تاریخ 1399/06/31
ساعت 07:09
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا، نشست خبری شروع ترم تحصیلی جدید با رویکرد آموزش مجازی (برنامه‌ریزی و زیرساخت ها) امروز چهارشنبه، 26 شهریور با حضور دکتر مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا (س) و جمعی دیگر از معاونان و مسئولان این دانشگاه در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.
دکتر ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) در این نشست اظهار داشت: بسیار خوشحال هستیم که توانستیم امسال از آموزش‌های سنتی به سمت آموزش‌های مجازی سوق پیدا کنیم.
وی افزود: دانشگاه‌ در گام اول تغییر آموزش‌های سنتی به آموزش‌های مجازی، ایجاد زیرساخت و فراهم کردن کلاس‌های مجازی را مدنظر قرار داده بودند اما در ترم جاری تمرکز بر کیفیت آموزش مجازی به عنوان گام بعدی دانشگاه الزهرا (س) برنامه ریزی شده است.
دکتر ملانظری با بیان اینکه امیدواریم که بتوانیم کیفیت آموزش‌های مجازی را در ترم جاری افزایش دهیم، تصریح کرد: خوشبختانه ما در دانشگاه از جهت وجود توانمندی‌ها و زیرساخت‌های فنی برای ارتباط با دانشجویان مشکلی نداریم، اما نمی‌توانیم بگوییم که همه دانشجویان می‌توانند از شرایط کلاس‌های مجازی بطور یکسان بهره‌مند شود، زیرا برخی از شهر‌ها از نظر اینترنتی مشکل داشته و شاید به خوبی نتوانند از آموزش‌ها استفاده کنند.
رئیس دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: امسال 3000 دانشجو به عنوان دانشجویان جدید الورود در دانشگاه الزهرا (س) پذیرش می‌شوند که امیدواریم بتوانیم آموزش‌های مجازی را به خوبی برای آنان فراهم کنیم.
رئیس دانشگاه الزهرا تاکید کرد: در ترمی که گذشت بیش از 98 درصد کلاس ها بصورت آنلاین و آفلاین برگزار و تمامی محورهای درسی پوشش داده شد و توانستیم سر موعد امتحانات را برگزار کنیم، ایم امر عامل تجربه ای نو در زمینه ورود به سال تحصیلی جدید شد.
دکتر ملانظری تصریح کرد: دانشگاه الزهرا نه فقط برای برگزاری کلاس ها بلکه در تمامی جلسات، امکانات و زیرساخت های مجازی را دارد، حتی تمامی جلسات مدیریتی بصورت مجازی برگزار شده است، اما حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه به صورت نیمه حضوری و حضوری خواهد بود؛ چرا که برای مشاوره، راهنمایی ها و کارگاه ها نیاز به حضور این افراد است.
رئیس دانشگاه الزهرا با بیان اینکه کرونا در شرایط فعلی اتفاقات ناخوشایندی را رقم زده است، تاکید کرد: ما شیوع ویروس کرونا را برای دانشگاه یک فرصت در نظر گرفته ایم و سعی کرده ایم تا از روش‌های نوین در آموزش های مجازی استفاده کنیم. این فرصت بسیار خوبی برای بالا بردن کیفیت آموزش است.
دکتر ملانظری در خصوص برنامه‌های این دانشگاه در ترم جدید گفت: علاوه بر مسائل آموزشی، مسائل دانشجویی و فرهنگی نیز را در ترم جدید مد نظر قرار دادیم که امیدواریم با این آمادگی بتوانیم بسیار اثر بخش تر در دانشگاه حضور پیدا کنیم.
رئیس دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: متاسفانه از زمان شیوع کرونا در حوزه پژوهشی آسیب‌های محدودی در فرایندهای آموزش مجازی ایجاد شده است؛ چرا که سطح شیوه نامه های بهداشتی بسیار سختگیرانه بود، اما با توجه به برنامه ریزی های انجام شد برای ترم پیش رو، امیدواریم با رعایت تمامی این شیوه نامه های بهداشتی با همیاری یکدیگر اهداف دانشجویان را پیش ببریم.

آموزش در فضای مجازی بهترین فرصت برای ارتقای کیفیت

در ادامه رضایی شریف آبادی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه الزهرا (س) اظهار داشت: ما باید در شرایط مختلف آمادگی‌های لازم را در محیط دانشگاه داشته باشیم، در واقع مهمترین مسئله پیش روی ما از زمان شیوع کرونا این بود که ما اگرچه می‌توانیم مشکلات فنی را رفع و زیرساخت ها را فراهم کنیم اما دغدغه اصلی ما در آموزش عالی بحث کیفیت است و در خصوص این مسئله بسیار نگران بودیم و هستیم، اما از اینجا به بعد فضای آموزش مجازی، فرصتی را فراهم کرده است تا بتوانیم آموزش را با کیفیت بهتری ارائه دهیم.
دکتر شریف آبادی تصریح کرد: همانطور که دانشجویان می‌دانند دانشگاه تنها به چارچوب کلاس محدود نمی شود، بلکه بسیاری از فعالیت های دیگر از جمله انجمن ها، کارگاه ها و... در دانشگاه برگزار می شوند که این فعالیت‌ها اکنون نیز بصورت مجازی ادامه دارد و قطع نشده است.
وی با بیان اینکه آموزش مجازی این امکان را فراهم می‌کند تا کلاس‌ها و موارد طرح شده ضبط شوند، تاکید کرد: ضبط کلاس های مجازی سبب می‌شود تا دانشجویان بارها بتوانند موارد مطرح شده را نزد خود داشته باشند و آن ها را مرور کنند، همچنین استادان نیز فرصت دارند تا برای طرح درس، راهبرد بیشتری را در نظر گیرند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: در فضای مجازی، فضای چندرسانه ای به وجود می‌آید و دانشجویان می توانند علاوه بر متون تدریس شده از طریق فیلم، اسلاید و صوت هم آموزش‌ها را فراگیرند.
دکتر شریف آبادی اضافه کرد: در ترم گذشته از 29 هزار و 977 دانشجو به صورت مجازی امتحان گرفته شده است و این تعداد به معنای تعداد دانشجویان ما نیست؛ چرا که دانشجو ممکن است در امتحانات مختلف شرکت کند.
وی گفت: قطعا دانشگاه الزهرا و آموزش عالی با آمادگی های بیشتری وارد سال جدید خواهند شد و امیدواریم بتوانیم رضایت دانشجویان را در این خصوص جلب کنیم.

توصیه ما رعایت حداقل حضور دانشجویان در دانشگاه است

معاون دانشجویی دانشگاه الزهرا گفت: با توجه به خطرناک بودن رفت و آمدها، توصیه اکید ما رعایت حداقل حضور دانشجویان در دانشگاه‌ است.
دکتر شهلا بختیاری معاون دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها گفت: حوزه سلامت در ارتباط مستقیم با معاونت دانشجویی است که در این ایام بحث اسکان دانشجویان اهمیت دارد. مطابق تصمیم دانشگاه ارائه 10 درصد کلاس‌ها به صورت حضوری و 90 درصد مجازی است و ما هم موظف به ارائه امکانات و ظرفیت‌ها شدیم.
وی افزود: در حال حاضر اولویت برای ارائه خوابگاه با دانشجویان دکتری و ورودی‌های 98 و 99 در مقطع دکتری است‌. همچنین دانشجویانی که، ارایه رساله دارند و همینطور افرادی که آزمون جامع کتبی دارند می‌توانند از خدمات خوابگاهی استفاده کنند. علاوه بر آن دانشجویان ارشد که تا بهمن 99 فارغ التحصیل می‌شوند می‌تواند در خوابگاه حضور داشته باشند.
دکتر بختیاری ادامه داد: ما برنامه داریم اگر ظرفیت خوابگاه اجازه دهد فاغ التحصیلان سال جاری را هم بپذیریم. در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان کارشناسی، با توجه به اینکه کل ترم برای مقطع کارشناسی مجازی است صرفا دانشجویانی می‌توانند خوابگاه دریافت کنند‌که بنا به گفته مدیر گروه کلاس‌های فشرده برداشتند.
معاون دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) بیان کرد: تمام پروتکل‌ها در خوابگاه‌ها رعایت می‌شود، ما درخواست داشتیم که 50 درصد ظرفیت و تعداد خوابگاه‌ها افزایش یابد. در حال حاضر ظرفیت برای اتاق‌ها دو نفره در نظر گرفته شده و در مورد دانشجویان کارشناسی توصیه ما این است تا جایی که امکان دارد در شهر خودشان تحصیل کنند. توصیه ما رعایت حداقل حضور دانشجویان در دانشگاه است زیرا در هر حال این رفت و آمدها خطرناک است.
دکتر بختیاری اظهارداشت: در حوزه تغذیه دانشجویان، طبق دستور، بنا به تعطیلی تمام رستوان‌ها است اما برای دانشجویان خوابگاهی منتظر رسیدن آمار تعداد دانشجویان هستیم. برنامه ریزی در این زمینه بستگی به کم و زیاد بودن آمارها دارد. اگر صندوق رفاه و سازمان امور دانشجویی بتواند یک مکانی را به عنوان آشپزخانه مرکزی در نظر بگیرند که توزیع غذا در خوابگاه‌ها را داشته باشد هم به نظرم اقدام خوبی است.
همچنین در ادامه دکتر مقدم، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) بیان کرد: یکی از دلایل افزایش فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه در روز‌های کرونایی این بود که دیگر محدودیت فضا و مکان نداشتیم و شرایط کرونایی فرصتی را فراهم کرد که بتوانیم فعالیت‌های خود را بدون توجه به مکان و زمان خاصی برگزار کنیم.

دکتر مقدم عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون 300 عنوان برنامه ضبط شده داریم از این 27 فروردین ماه تاکنون 1450 نشست در فضای مجازی برگزار کردیم که 26 هزار نفر توانستند از آن بهره بگیرند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) بیان کرد: 6 ماه ابتدایی امسال نسبت به 6 ماه اول سال گذشته با رشد 35 درصدی افزایش فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشجویی روبرو بودیم و در این زمینه حتی بازدید مجازی از کارخانجات و سایر دستگاه‌ها را درخواست داشتیم.
دکتر مقدم درباره شرایط استقبال از دانشجویان نوورود اظهار داشت: متاسفانه به دلیل شرایط کرونا نمی‌توانیم دانشجویان جدید را به صورت حضوری استقبال کنیم، اما تلاش داریم در فضای مجازی فضایی شاد را ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: تهیه کلیپ‌هایی از دانشکده ها، برنامه‌های انجمن‌های علمی برای انتقال تجربیات، برنامه تشکل‌های دانشجویی برای دانشجویان جدید الورود همه در دستور کار قرار گرفته است.
دکتر مقدم تاکید کرد: جشن ورودی دانشجویان در فضای مجازی برنامه ریزی شده است که امیدواریم در نیمه دوم آبان ماه برگزار شود.

*استفاده از دو سامانه skype bisnuss و Adobe conect در آموزش مجازی ترم جدید
در ادامه دکتر عزمی، رییس مرکز اطلاعات و فناوری ارتباطات دانشگاه با اشاره به اقدامات انجام شده این مرکز بعد از شیوع کرونا گفت: قبل از شیوع کرونا در حوزه پهنای باند حدود 500 مگابایت ظرفیت در دانشگاه داشتیم که این امر در دوران کرونا دو برابر افزایش یافت.
وی افزود: بعد از افزایش پهنای باند، در حوزه دسترسی دانشجویان نیاز به این بود تا بتوانیم هزینه‌های اینترنت سامانه‌های آموزشی را کاهش دهیم که خوشبختانه در این زمینه دانشگاه الزهرا پیش رو بود و اولین اقدام ما مذاکره با شرکت‌های خدمات دهنده به دانشگاه و گرفتن تخفیف بود که بر همین اساس ابتدا هزینه‌ها نصف شد و در فروردین‌ماه نیز این هزینه‌ها به طور کامل حذف شد.
دکتر عزمی ادامه داد: امسال نیز طی صحبت‌هایی که داشتیم قرار شد تا همراه اول تخفیف‌هایی را برای دانشجویان در نظر گیرد که امیدواریم سایر اپراتورها نیز همکاری کنند تا آموزش مجازی با هزینه و کیفیت بهتری صورت گیرد.
دکتر عزمی ادامه داد: تجربه دانشگاه الزهرا در حوزه آموزش مجازی تا قبل از کرونا تجربه محدودی بود اما با مواجهه ناگهانی با ویروس کرونا خوشبختانه دانشگاه با تلاش‌های مستمر بخش‌های مختلف توانست خیلی سریع با آموزش مجازی همراه شود.
رییس مرکز اطلاعات و فناوری ارتباطات دانشگاه الزهرا اظهارداشت: در بخش آموزش مجازی اصرار داریم تا اساتید از mms استفاده کنند و برای این موضوع وقت بگذارند زیرا این موضوع بخش دوم آموزش آنلاین است که کیفیت آن را در ترم جدید بهتر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در سال جدید برای آموزش مجازی در کنار سامانه ادوبی کانکت از اسکایپ بیزنس نیز استفاده خواهیم کرد، گفت: آنچه در مدل آموزشی جدید از دست رفت، تعامل حضوری دانشجویان با دانشگاه بود اما تمهیداتی جهت ورود دانشجویان به محیط اجتماعی دانشگاه بصورت مجازی اندیشیده شده است.
همچنین در ادامه این نشست دکتر کریمی، رئیس و مجری آموزش‌های مجاری دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه ترم گذشته تقریبا کلیه دروس و امتحانات دانشجویان به صورت آنلاین برگزار شده است، گفت: در ترم جدید با افزایش تعداد سرورها، خوشه بندی‌ها و ابعاد کار و همچنین افزایش پایداری سیستم‌ها قصد داریم خدمات جدی تری را در آموزش‌های مجازی برای دانشجویان داشته باشیم تا آن‌ها در این خصوص مشکلات کمتری داشته باشند.

وی ادامه داد: راه اندازی شبکه طوبی نیز به عنوان بخش کمکی مطرح شد تا به جای بهره گیری از شبکه‌های غیررسمی از شبکه‌های رسمی دانشگاه استفاده شود. همچنین تقویت مرکز پشتیبانی دانشگاه نیز صورت گرفته است تا دانشجویان و اساتید در هر ساعت از شبانه روز بتوانند با آن‌ها ارتباط گرفته و مشکلات خود را برطرف کنند.

دکتر کریمی با بیان اینکه ترم تحصیلی گذشته هر دانشجو به طور متوسط شش امتحان را به صورت آنلاین داده است، افزود: مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه دوره‌های جدیدی را با هدف ارتقای توانمندی مدیران برگزار می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به طراحی دوره‌های MBA علم داده، معاملات الگوریتمی، بیمه، نرم افزار‌های پیشرفته سازمانی و ... اشاره کنیم.

به گفته وی طراحی این دوره‌های جدید MBA نشان می‌دهد که دانشگاه الزهرا (س) در لبه دانش حرکت می‌کند.
هم0نین دکتر سید سوسن مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا نیز اظهار داشت: رشته آموزش زبان به کمک فناوری در کشورهایی که پیشرفته هستند، وجود دارد و دانشگاه الزهرا در این رشته نسبت به سایر دانشگاه های کشور فعال تر است.
وی ادامه داد: ضرورت ایجاد این رشته و تصویب آن با وجود بیماری کرونا بیش از پیش توسط مسوولان احساس و برای اولین بار در کشور و منطقه، رشته آموزش زبان با فناوری های نوین راه اندازی شد.
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا تصریح کرد: اولین گروه دانشجویان این رشته، در بهمن ماه 99 جذب می شود.
دکتر مرندی اظهار داشت: محتوای درسی این رشته با کمک و استفاده رایانه، ربات، واقعیت مجازی، تولید محتوای مجازی و تجهیزات مجازی و الکترونیکی ارائه می شود.
وی در توضیح این رشته جدید عنوان کرد: رشته آموزش زبان به طریق فناوری های نوین، زمینه بسیار خوبی برای ارتباط صنعت با جامعه و همچنین گسترش ارتباطات بین المللی است و به طور کلی تمام شاخصه ها برای نسل جدید دانشگاهی در این رشته دیده شده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:83
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  دانشگاه الزهرا
   تهران،خيابان ده ونك،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمي، طبقه دوم، دانشكده فني و مهندسي كدپستي : 1993893973
  تلفن : 982188041469+ فاكس : 982188617537+
   engineering[at]alzahra.ac.ir
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.