۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
برنامه های در دست اجرا
برگزاری دوره ی متلب
به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا در تاریخ بیست و چهارم آبان ماه و یکم و دوم آذر ماه نود شش دوره ی آموزشی نرم افزار متلب در سالن حدیث واقع در دانشگاه الزهرا برگزار شد .
مکان این سالن جنب درب شمالی دانشگاه و در مجاورت سلف قدیم است .
تعداد افراد شرکت کننده در این دوره بیست نفر بود که غالب این شرکت کنندگان از دانشجویان دانشگاه الزهرا به ویژه در مقطع ارشد بوده و تعدادی از دانشجویان سایر دانشگاه ها نیز در این دوره شرکت داشتند .
در پایان این دوره ی آموزشی برای تمامی شرکت کنندگان گواهی پایان دوره صادر گردید .
مدرس این دوره ی آموزشی نرم افزار متلب جناب آقای هادی دارابی بودند که در ادامه بخشی از رزومه ی ایشان به اختصار آمده است .
- مدرس دوره ی متلب در دانشگاه های علم و صنعت وتهران و موسسات آموزشی شرکت ارتباطات سیار همراه اول و سازمان انرژی اتمی و ...
- سابقه ی همکاری با شرکت های کیسون و فناوران پارسیان وموسسه آکادمی جاویدان و ...
طول این دوره پانزده ساعت بود که در روز اول کلیات نرم افزار به جهت آشنایی با محیط آن آموزش داده شد .
در روز دوم این دوره الگوریتم های متلب به طور کامل و جامع آموزش داده شد. درادامه بخشی از سرفصل های آموزش داده شده در این دوره را به اختصار میبینیم .
- آشنایی با نحوه ترسیم نمودار ها
- آشنایی با محیط نرم افزار متلب
- آشنایی با توابع برنامه نویسی و توابع پرکاربرد در نرم افزار
- آشنایی با انواع جعبه افزار ها
- کاربرد نرم افزار برای فرآیند های احتمالی
و...
آموختن نرم افزار متلب به عنوان یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های آموزشی رشته ی مهندسی صنایع تاثیر به سزایی در ارتقای سطح مهارت یک دانش آموخته ی این رشته دارد و به واسطه ی آشنایی با این نرم افزار و دیگر نرم افزار های مرتبط با رشته می توان شانس اشتغال پس از فارغ التحصیلی دانشجویان را افزایش داد. چرا که مهارت های مورد نیاز این رشته تنها با قوی بودن و احاطه داشتن به دروس دانشگاهی کسب نمی شود .
و برای کسب موفقیت لازم است بیشتر تلاش کرد و به دنبال فراگیری علوم روز دنیا رفت و با جهان امروز هماهنگ شد .
در پایان دوره فرم نظرسنجی بین شرکت کنندگان توزیع شد و طبق نتیجه ی آن دانشجویان رضایت خود را از کیفیت دوره و مطالب آموزشی این دوره اعلام کردند .
طبق آمار به دست آماده رضایت نود درصد از شرکت کنندگان این دوره جلب شده است .

 
 
 
 برگزاری دوره اکسل مقدماتی
در تاریخ نوزدهم و بیست و یکم آذر ماه دوره مقدماتی نرم افزار اکسل در دانشگاه الزهرا توسط انجمن علمی مهندسی صنایع برگزار شد .
مکان برگزاری این دوره سالن حدیث بود .
طی این دوره دانشجویان با این نرم افزار پرکاربرد به خصوص در دروسی مثل آمار مهندسی)
تا حدی آشنایی پیدا کردند و از نکات حائز اهمیت صدور گواهی پایان دوره ی معتبر برای کلیه ی شرکت کنندگان از جانب دانشگاه است که گواه تسلط بر مفاهیم دوره است. تلاش در این دوره آموزش بخش های مختلف فضای نرم افزار و ایجاد امادگی تسلط بر مبانی پیشرفته ی این نرم افزار است.
در پایان دوره طی نظرسنجی های انجام شده دانشجویان از عملکرد انجمن و نحوه ثبت نام ، برگزاری و کیفیت کلاس اعلام رضایت کردند.
 
 برگزاری کارگاه ترجمه ی مقاله
کارگاه ترجمه ی مقاله از سری برنامه های در حال اجرای انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهراست که با برنامه ریزی و هدف گذاری در خصوص طرح و نحوه ی اجرای آن در سال های گذشته و دوره های یشین انجمن در نهایت در سال جاری جامه عمل به این طرح پوشانده شد .
ضمن اشاره به این موضوع که این برنامه تحت نظر و توسط کمیته ی پژوهش به سرپرستی سرکار خانم میترا میر شفیعی ورودی 95 برگزار شد به شرح این رویداد می پردازیم .
در جلسه ی اول سرکار خانم ها الهه کمندی و فرناز تقوی از اعضای این تیم کمک های شایانی در اداره و اجرای این طرح داشتند و البته این کمیته در بخش اتاق فکر نیز بسیار فعال است و طرح های قوی و خاصی ارائه می دهد .
روند برگزاری کارگاه مقاله بدین شکل بود که ابتدا دانشجویان توسط اعضای این تیم پیش ثبت نام کرده و اعلام آمادگی برای حضور در جلسات را اعلام می کردند .
برنامه های این کارگاه به دو بخش معرفی و ترجمه مقاله تقسی می شد که در بخش معرفی اعضای تیم پژوهش سایتی را به شرکت کنندگان معرفی کردند که در عین برخورداری از مطالب مرتبط و مفید ، این امکان را به آن ها می داد که با سح زبان متوسط بتوانند از مطالب بهره برده و به تقویت زبان خود بپردازند .
پوشیده نیست که تسلط بر زبان انگلیسی از لازمه های حتمی نه تنها یک مهندس صنایع بلکه هر حرفه و شغل دیگری است .محتوی متن ارائه شده بیشتر در خصوص مهارت های لازم برای یک مهندس صنایع ، علایق وی و نرم افزار های کاربردی در این رشته بود .
همچنین اعضا به پخش فیلم ها و کلیپ های آموزشی در خصوص معرفی رشته ی مهندسی صنایع به زبان اصلی بود که دید خوبی به دانشجویان جدید الورود داد و منبع آن دانشگاه های مطرح خارج از کشور بود که در خصوص رشته به بحث و تبادل نظر می پرداختند .
در حاشیه ی این برنامه ها دانشجویان به صورت جدی با بازار کار و کاربرد رشته ی خود در جامعه آشنا شدند و تصویر خوبی از آینده ی کاری و حرفه ای خود ترسیم کردند.
از برنامه های آتی این کارگاه برگزیدن مقاله های کاربردی و تخصصی بود که به صورت جمعی به ترجمه و بحث در خصوص آن ها بپردازند .
لازم به ذکر است برنامه ی فوق در دوره های جاری و انشاالله در دوره های بعدی ادامه خواهد داشت و خوشبختانه با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد.
همچنین تصمیم بر آن است از چند دانشجوی قوی در رشته ی زبان انگلیسی برای همراهی دانشجویان و به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید در خصوص زبان انگلیسی در جلسات بهره ببریم .
 
 بازدید از کارخانه ی تک ماکارون
در تاریخ بیست ودوم آذرماه دانشجویان ورودی 96 از کارخانه ی تک ماکارون بازدید کردند . با توجه به اهمیت رشته ی مهندسی صنایع در واحد های صنعتی و کارخانه های تولیدی در شاخه های کنترل کیفیت و بهینه سازی تولیدات این واحد ها ، لازم است دانشجویان در طول دوران تحصیل خوب با بازدید از این مراکز با چگونگی وظایف و نحوه ی کار و عملکرد دانش آموختگان فعال در این رشته در این واحد ها آشنا شده و با قرار گرفتن در یکی از محیط های کاری احتمالی خود در آینده با فضای کاری آشنا شوند و از تجربیات افراد دارای مهارت در این رشته استفاده کنند . با وجود اهمیت دروس دانشگاهی ، این گونه بازدید ها ؛ به منزله ی واحدی عملی است که گاهی می تواند مطالب کارآمد تر و مهمتری را به دانشجو بیاموزد.
برای هماهنگی این بازدید ابتدا خانم زهرا فائزی ؛ مسئول بخش بازدید انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا با جستجو در میان کارخانه هایی که در اطراف تهران باشند ؛چند مورد از آن ها را برای بازدید دانشجویان در نظر گرفتند .
سپس با برقراری ارتباط با روابط عمومی این مراکز ؛ امکان اجرای برنامه ی بازدید در این مراکز را جویا شدند و در نهایت با هماهنگی روز و ساعت مشخص برای اجرای این برنامه کارخانه ی تک ماکارون انتخاب شد . ضمن این که تعداد افراد مجاز به حضور در کارخانه به عنوان بازدید کننده از جانب خود کارخانه و سی نفر تعیین شد .
با تعیین شدن تاریخ ؛ ساعت و مکان بازدید ؛ طراحی و ساخت پوستر های تبلیغاتی این مهم توسط کمیته ی مستندات آغاز شد .
با تکمیل و آماده شدن پوستر ؛ کار بخش روابط عمومی آغاز شد و از صفحات انجمن در شبکه های اجتماعی و نصب پوستر ها ؛ برای تبلیغات وجذب دانشجویان ورودی 96 استفاده شد
پس از ورود به کارخانه و هماهنگی با بخش روابط عمومی این واحد؛ بازدید دانشجویان از بخش های مختلف آغاز شد . حضور یکی از مسئولین کارخانه در بخش کنترل کیفیت وبهره وری که دانش آموخته ی رشته ی مهندسی صنایع بودند در تمامی مراحل بازدید موجب شد دانشجویان به ملموس ترین شکل ممکن با وظایف یک مهندس صنایع در یک واحد صنعتی و به عبارت دیگر با آینده ی شغلی خود آشنا شوند .
در نهایت نیز یکی از مواردی که رضایت صد در صدی دانشجویان را جلب کرد حضور این مسئول و استفاده کردن از تجربیات ایشان بود که ضمن ارائه ی پیش زمینه ی ذهنی مناسب، آن ها را به کسب مهارت های بیشتر در جهت نیل به جایگاه مناسب در رشته ی تحصیلیشان تشویق کرد.
استاد راهنمایی که در این بازدید دانشجویان را همراهی کردند ؛ جناب آقای امین علیرضایی بودند .
       
 
 
برگزاری سمینار آشنایی با BPM
انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا در تاریخ 27 آذر نود و شش در ساعت 14الی 16 ،سمینار بی پی ام را با حضور دکتر مهرداد کرمانی در سالن حورا واقع در دانشگاه الزهرا برگزار کرد.
مکان این سالن جنب درب شمالی دانشگاه و در مجاورت سلف قدیم است ‌.
حضار تشکیل دهنده ی این سمینار غالبا از دانشجویان دانشگاه الزهرا به ویژه در مقطع کارشناسی صنایع و نیز کامپیوتر و همچنین از مقطع ارشد بودند و لازم به ذکر است تعدادی از دانشجویان از سایر دانشگاه ها در این جلسه حضور داشتند و در نهایت تعداد افراد حاضر به پنجاه نفر میرسید ‌.
شرکت کنندگان در این سمینار ضمن آشنایی با مدیریت فرایند های کسب و کار و کاربرد آن در سازمان ها با بازار کار این مهارت نیز آشنا شدند .
دکتر مهرداد کرمانی دارای مدرک دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و هم چنین رئیس نمایندگی انحصاریام بی پی ام پی در ایران است .
وی در زمینه ی بی پی ام پروژه های متعدد انجام داده و تجربیات خود را در این کارگاه آموزشی با سایرین به اشتراک گذاشت.
در ادامه بخشی از سر فصل های آموزش داده شده در این دوره را به اختصار می بینیم
_استاندارد هاو متدولوژی های رسمی بهبود فرایند های کسب و کار
_تاریخچه ی پیدایش نگاه فرایندی در سازمان
_تعریف فرایند و انواع آن و جایگاه آن در سازمان
_تعریف بی پی ام و آثار آن در سازمان
_چرخه مدیریت فرایند
_بررسی بازار کار در حال رشد مدیریت فرایند های کسب و کار
_بررسی نظرسنجی سازمان ها در خصوص بی پی ام و رشد آن و....
‏ بی پی ام : مدیریت فرایند تجاری شامل مفاهیم ، متدها، تکنیک ها برای طراحی، نظارت، پیکربندی، اجرا و آنالیز فرایندهای تجاری می‌باشد .این فرایندها دربرگیرنده افراد، سازمان، سیستم و دیگر منابع اطلاعاتی می‌باشند.

‏بی پی ام روشی یکپارچه و نظام‌مند برای طراحی ،اجرا و پایش فرایندهای کسب و کار است که ممکن است در هر یک از آن‌‌ها افراد یا نرم‌افزارها در سازمان درگیر باشند.
تعاملات بین افراد و نرم‌افزارها و گردش اطلاعاتی سازمان است که به آن حیات می‌بخشد و هدف از وجود بی پی ام این است بتواند این فرایندها را در سازمان مدیریت کند و ابزاری برای بهبود آن‌ها در طول زمان نیز ارائه دهد.
«مدیریت فرایند کسب کار» حاکمیتی را در سازمان، برای افزایش چابکی و کارایی، فراهم می آورد و به سازمان اجازه می دهد بتواند عملیات سازمان را با اهداف راهبردی، هم راستا نماید. با بکارگیری یک «سیستم مدیریت فرآیند کسب کار» سازمان قابلیت پیدا می کند در «هر زمان ، هر تغییری » را ایجاد نماید و این زمینه ساز پیشرفت مستمر می باشد.
در نهایت از این سمینار آموزشی نتیجه شد ‌که برای کسب موفقیت لازم است بیشتر تلاش کرد و به دنبال فراگیری علوم روز دنیا رفت و با جهان امروز هماهنگ شد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/19
تعداد بازدید:
298
انجمن مهندسی صنایع
آخرین اخبار
'NoData' not found in DataDic
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان ده ونك،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمي، طبقه دوم، دانشكده فني و مهندسي كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188041469+ فاكس : 982188617537+
 engineering[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.